Wakacje nad morzem - tylko u nas! Czekamy na Ciebie! ZADZWOŃ: 505 707 985
Menu

10 cze 2016 | dodaj pierwszy komentarz

Dęb Bolesław is dead :(

Pamięci Bolesława

Ze starym dębem jak z demokracją – nie musi trwać wiecznie… Tego niestety doświadczył najstarszy dąb w Polsce znajdujący się na terenie naszej gminy – Bolesław. Niedawne nawałnice przetaczające się nad okolicą załatwiły go jak PiS załatwił Trybunał Konstytucyjny – szybko, agresywnie i bez litości.
Bolesław, mimo że liczył sobie 800 lat, został odkryty stosunkowo niedawno. Imię nadano mu na cześć Bolesława Chrobrego dopiero w sierpniu 2000 roku. I właściwie od tego czasu rozsławiał on naszą gminę swoim wiekiem, wielkością i potęgą. Był obiektem przyrodniczym, do którego pielgrzymowały grupy turystów pieszych i rowerowych, chętnych podziwiać najstarszy i najpiękniejszy dąb w Polsce. Teraz to też będzie możliwe – powalone drzewo nie zostanie usunięte z miejsca w którym poległo, zostanie na miejscu jako pomnik przyrody (… prawem chroniony…).
Ciekawym jest fakt, że tuż obok miejsca w którym dumnie przez 800 lat stał Bolesław, zostanie prawdopodobnie posadzony jego genetyczny bliźniak. W 2014 roku Instytut Dendrologii PAN w Kórniku pobrał do badań pędy Bolesława z których powstał klon wiekowego dębu.
Szkoda mi Bolesława, ale natura rządzi się swoimi nieubłaganymi prawami. Pocieszającym jest fakt, że w niedalekiej odległości od Bolesława dalej szczęśliwie rośnie Warcisław – piąty z kolei najstarszy dąb w Polsce, twardziel jakich mało, ponieważ nie powalił go nawet piorun, który wypalił w nim gigantyczną szczelinę. Zapraszam więc Was na wycieczkę po Kołobrzeskim Lesie, mimo braku pionu u Bolesława to nadal magiczne miejsce.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress