Wakacje nad morzem - tylko u nas! Czekamy na Ciebie! ZADZWOŃ: 505 707 985
Menu

Ustronie Morskie – informacje

Plaża w Ustroniu Morskim

Plaża w Ustroniu Morskim

Na naszym blogu pojawiły się uzupełnienia tych informacji w dwóch artykułach:

Atrakcje Ustronia Morskiego – gdy pada

Atrakcje Ustronia Morskiego – gdy świeci

Gmina Ustronie Morskie położona jest w środkowo północnej części województwa zachodniopomorskiego, nad 10 kilometrowym odcinkiem wybrzeża Bałtyku, w odległości 13 km od Kołobrzegu. Krajobraz gminy tworzy pagórkowata równina z dużymi obszarami lasów, łąk i urodzajnych gleb.

Najcenniejszym przyrodniczym walorem gminy jest jej położenie: urozmaicony brzeg morski opada tu miejscami stromym, klifowym urwiskiem ku pięknej, piaszczystej, szerokiej plaży. Na terenie gminy istnieją warunki do urozmaiconego spędzania wolnego czasu. Można tu korzystać z kąpieli morskich, plażowania, uprawiać sporty wodne i wędkarstwo. Dużą atrakcję stanowią dwa mola wybiegające ponad 100 metrów w morze. W roku 2006 na 200 metrowym odcinku w Ustroniu Morskim została poszerzona plaża, dzięki czemu na długości całej linii brzegowej naszej gminy jest ona co najmniej 40 metrowa, pozbawiona kamieni, piękna i piaszczysta. Daje to idealne warunki do spędzania wolnego czasu na niej z najmłodszymi.

Miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej mogą korzystać ze specjalnie wyznaczonych szlaków turystycznych, ciągnących się wzdłuż wybrzeża morskiego. Do dyspozycji turystów pozostają boiska sportowe, korty tenisowe, sala gimnastyczna, sprzęt pływający, baseny. W sezonie letnim Ustronie Morskie jest tętniącym życiem kurortem, z setkami miejsc, lokali, pubów, restauracji, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Co roku rozbija się także wesołe miasteczko i cyrk, a do amfiteatru przyjeżdżają największe sławy polskiej piosenki i kabaretu.

13 km od Kołobrzegu

W odległości 13 km od Ustronia Morskiego znajduje się Kołobrzeg, miasto położone nad rzeką Parsętą, przy jej ujściu do Bałtyku. Morski port handlowy i pasażerski, z którego odbywają się także rejsy wycieczkowe. Jest to znane, renomowane i największe uzdrowisko na polskim wybrzeżu, ze wspaniałym mikroklimatem, długa piaszczystą plażą, oraz możliwością zażywania kąpieli morskich i słonecznych.

Plaża w Ustroniu Morskim

Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest miastem o ponad tysiącletniej tradycji. Początki grodu kołobrzeskiego sięgają okresu średniowiecznego. Badania archeologiczne wykazały, iż miasto powstało w IX wieku. Kołobrzeg jako uzdrowisko zaczęło się rozwijać na początku pierwszej połowy XIX. Kołobrzeg jest miastem atrakcyjnym o każdej porze roku. Zachowało się w nim wiele interesujących zabytków, odbywa się tu wiele ciekawych imprez kulturalnych i sportowych.

Do miejsc szczególnie wartych zobaczenia należy między innymi 220 metrowe betonowe molo powstałe w 1973 roku, z którego można podziwiać zachody słońca. U ujścia Parsęty usytuowany jest port pasażersko – handlowy, w którym można zwiedzać okręt Marynarki Wojennej. Z molo do portu można przejść piękna promenadą. W porcie znajduje się także mierząca 26 metrów latarnia morska. Z latarni, na którą oczywiście można wejść, rozciąga się piękny widok na morze, plażę, port i park zdrojowy. Do najciekawszych zabytków Kołobrzegu należy Bazylika p.n. Wniebowzięcia NMP, której budowa rozpoczęła się na początku XIV wieku, baszta prochowa, ratusz. W starym mieście oprócz wielu uroczych kawiarenek znajduje się Muzeum Oręża Polskiego.

dab

800-letni dąb „Bolesław”

Okolice Ustronia Morskiego

W Ustroniu Morskim i okolicach znajduje się wiele szlaków turystycznych. Dla posiadaczy rowerów, które także znajdują na wyposażeniu naszego ośrodka, najciekawszym wydaje się szlak do dwóch dębów szypułkowych. „Bolesław” i „Warcisław” to niezwykła w skali światowej atrakcja przyrodnicza. Dąb „Bolesław” o wymiarach: obwód pnia 680cm, wysokość 37 m, liczy 800 lat. Jest jednocześnie najstarszym drzewem w Polsce przy którym „Bartek” to młodzieniec. Dąb „Warcisław” ma 720 cm w obwodzie, 37 metrów wysokości i 640 lat. Widok tych drzew jest naprawdę niezwykły.

Pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem znajduje się poradzieckie lotnisko wojskowe. Obecnie można tam korzystać z lotów wycieczkowych samolotami i motolotniami. Znajduje się tam także siedziba Aeroklubu Bałtyckiego. Główny pas ma prawie 3 kilometry długości, co daje możliwość sprawdzenia stanu pojazdu. Przez nie przebiega także ścieżka rowerowa do Kołobrzegu.

lotnisko-w-bagiczu-

Lotnisko w Bagiczu, między Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem

Na wschód od Ustronia Morskiego znajdują się Gąski, mała miejscowość turystyczna, której główną atrakcją jest latarnia morska. Jej budowa rozpoczęła się w 1876 roku. Liczy 52 metry wysokości. Razem z otaczającym ją kompleksem stanowi ciekawe miejsce o walorach historycznych, technicznych, architektonicznych, a ze względu na widok także krajobrazowych. Latarnia jest oczywiście dostępna dla turystów.

W odległości 10 kilometrów na południe znajduje się jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń na Pomorzu. Kościół p. w. M.B. Różańcowej w Rusowie liczy sobie ponad 600 lat. W ostatnich został on gruntownie odnowiony dzięki staraniom ks. proboszcza z Ustronia Morskiego. Kościół ten leży w pobliżu starego, przydwornego parku, który do dnia dzisiejszego świadczy o minionej potędze Rusowa.

Kolejną atrakcją turystyczną jest położona w najbliższej okolicy Ustronia Morskiego elektrownia wiatrowa, jedna z większych w Polsce. Składa się ona z ponad 40 wiatraków o wysokości 100 metrów i 40-sto metrowej rozpiętości śmigieł. Widok tej fermy staje się szczególnie niezwykły po zmroku, kiedy to w sposób synchroniczny migają czerwone światła na szczycie każdego z wiatraków.

skansen-chleba-

Skansen chleba

Dla miłośników spokoju i przestrzeni podczas wypoczynku na plaży polecamy ujście Czerwonej Rzeczki. Miejsce to znajduje się 3 kilometry od centrum Ustronia Morskiego, prowadzi tam asfaltowa droga, ale także można dojść w te okolice plażą lub lasem. Trasa lasem prowadzi przez 4 poradzieckie bunkry i dalmierz. Nazwa rzeczki wzięła się od charakterystycznie czerwonego koloru jej wód. Jest tam bardzo szeroka, mało znana i w związku z tym pusta, piaszczysta plaża idealna dla dzieci i do gry w piłkę nożną i siatkową. Gdy woda w morzu staje się nieznośnie zimna, z pomocą przychodzi Czerwona Rzeczka.

W Ustroniu Morskim, przy trasie nr 11 między Kołobrzegiem a Koszalinem znajduje się skansen chleba. W chacie krytej trzciną, stylizowanej na XIX wiek, można poczuć aromat świeżo wypieczonego chleba, wędzonej swojskiej kiełbasy czy żurku w chlebie. Można także kupić lub skosztować pieczywo przygotowywane na oczach zwiedzających. Dodatkowo każde dziecko otrzyma tam bezpłatnie kawałek ciasta lub bułeczkę.

helios-basen

Park wodny w UM

W 2011 Gmina Ustronie Morskie oddała do użytku kompleks basenów Helios, mający być alternatywą dla plaży w deszczowe lub chłodniejsze dni. Kompleks ten składa się z basenu otwartego i krytego, aquaparku, kortów tenisowych, boiska do siatkówki. Dla zmotoryzowanych oddany został także duży parking. Obiekt ten znajduje się przy ulicy Polnej, 300 metrów od naszego obiektu i od początku działalności cieszy się dużym zainteresowaniem naszych wczasowiczów.

14 km od Ustronia Morskiego znajduje się miejscowość Dobrzyca – idealne miejsce na wycieczkę w pogodę „nieplażową”. Znajduje się w niej ogród Hortulus. Jest to jedyne w Polsce miejsce udostępniające do zwiedzania przepiękne ogrody tematyczne. Znajdziecie tu ogrody w stylu japońskim, francuskim i wiele, wiele innych. To ogromny teren pełen bujnej roślinności z całego świata. Znajdziecie tu również plac zabaw, kawarienkę i sklep z pamiątkami. W roku 2014 został udostępniony dla turystów labirynt z wieżą widokową i mini – labiryntem dla dzieci. Właściciele oferują dowóz do swoich ogrodów zarówno z Kołobrzegu, jak i z okolicznych miejscowości. Jeśli pogoda nie zachęca do plażowania – W Dobrzycy możecie spędzić naprawdę udany dzień.

ogrody tematyczne ustronie morskie

Labirynt w Hortulusie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress