Plaża w Ustroniu Morskim znowu dostała Błękitną Flagę!

Kolejny wielki sukces naszej małej miejscowości! Już ósmy raz w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów plaża przy ulicy Nadbrzeżnej zdobyła prestiżowe wyróżnienie Błękitnej Flagi przyznawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe europejskie standardy.
Błękitna Flaga przyznawana jest od ponad 20 lat za każdym razem na jeden sezon. Kryteria jakie musi spełnić plaża wyróżniona są bardzo surowe, a ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę, podczas której sprawdzane są głównie kryteria czystości: od jakości wody (a wymagania są dużo bardziej restrykcyjne niż dopuszcza to polskie prawo) po stan i liczbę toalet, segregację śmieci i porządek na plaży. Kładziony jest też nacisk na bezpieczeństwo i tu kontrola obejmuje stan służb ratowniczych.

Przez wiele lat do zapewnienia wspomnianego bezpieczeństwa przyczyniał się nas ochroniarz Piotr, który będąc ratownikiem, także na “Nadbrzeżnej” czujnie obserwował, doglądał pilnował i pouczał. Czyli w sumie robił to samo co teraz, tylko za mniejsze pieniądze 🙂 Ze względu na kwalifikacje po prostu musieliśmy go podkupić. W dowodzie przedstawiamy fotografie sprzed lat ratowniko-ochroniarza Piotra i naszej młodocianej sąsiadki Julki.

2014-12-30 19.35.43

Na nagrodzoną plażę jest zakaz wjeżdżania pojazdami, obozowania i wprowadzania zwierząt. Kąpielisko musi być dobrze strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej. Brany jest też pod uwagę ogólny klimat i przyjazność dostępnej infrastruktury – obecność podjazdów dla niepełnosprawnych czy tablic informacyjnych. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury.
plaza ustronie morskie
Kąpielisko „Nadbrzeżna” nie jest najbliższą plażą dla gości „Pod brzozami”, ale nawet z samej czystej ciekawości można tam zajrzeć i zobaczyć jak wygląda plażowanie na najwyższym europejskim poziomie.

Szczegóły na stronach gminnych

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube