Gwiazdobloki. Symbol ustrońskiej (i nie tylko) plaży.

image

Większe, mniejsze, obłe, kanciaste… Ale zacznijmy od początku. Gwiazdobloki to – jak sama nazwa wskazuje – bloki 🙂 Z ramionami przypominającymi ramiona gwiazdy. Z czego te bloki? Z betonu. Służą do budowy falochronów narzutowych i umocnienia brzegu. Co to falochron narzutowy? To właśnie, m.in. takie betonowe gwiazdobloki rzucone w jedno miejsce 🙂

 

Wielu turystów krytykuje gwiazdobloki, że nieładne, zajmują miejsce… Nasze, ustrońskie należą do tych mniejszych, gwiazdobloki w Darłowie ważą 5 ton! I właśnie w Darłowie jeden taki gwiazdoblok jest pomnikiem. Skąd taki pomysł? Już wyjaśniamy. Pamiętacie huragan Ksawery? Szalał w grudniu 2013 roku. I wyrzucił na falochron w Darłowie właśnie naszego betonowego bohatera. Wszystko wskazuje na to, że ta 5-tonowa pamiątka została po prostu siłą huraganu “wystrzelona” w powietrze.

Gwiazdoblok z Darłowa zostanie już na miejscu, w które wyrzuciło go morze i będzie przestrogą dla tych, którzy uważają, że spacer po falochronie  w czasie sztormu to dobry pomysł.

Nudna, szara betonowa bryła… Nie zawsze. Gwiazdobloki potrafią być również natchnieniem dla architektów, zobaczcie sami:

Projekt „Dom na plaży” to autorski pomysł Hugona Kowalskiego, w czasie tworzenia tego projektu studenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dom ten miał -oprócz funkcji mieszkalnej – pełnić również funkcję umacniającą wybrzeże, czyli dokładnie taką, jaką posiada jego „przodek”.

image2

image3

 

Oczywiście projekt ten traktujemy jako futurystyczny, chociaż kto wie, czy nie pasowałby bardziej do wybrzeża, niż nasze nieszczęsne apartamenty przy promenadzie?

No dobrze, pewnie niejednemu z Was nasunęło się pytanie skąd taki temat? I dlaczego piszemy o gwiazdoblokach? Kochani, po prostu nadszedł czas pożegnania z tymi tworami betonowej architektury.

image 4

Do 25 listopada blisko 1,5 km plaży w Ustroniu Morskim zmieni swoje oblicze. Jak wszystkim wiadomo, brzeg morski co jakiś czas jest remontowany. Pogłębia się dno morskie, poszerza plażę, umacnia falochrony. Tym razem będzie inaczej. Dzięki ogromnej, bo ponad 6 milionowej dotacji z budżetu państwa, plaża w Ustroniu Morskim nie będzie remontowana, ale całkowicie przebudowana. Na nowo wykonany zostanie oczep, czyli górna część wzmocnienia plaży. Znikną także nasze gwiazdobloki, a zamiast nich będą naturalne kamienie. Dodatkowo remontowana jest przystań rybacka.

image 5

Ustronie Morskie ma szczęście w nieszczęściu – remont plaży zawsze jest uciążliwy dla turystów ale przynajmniej robiony jest po sezonie 🙂 Za rok powitamy Was nową, piękną plażą!

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube