logo pod brzozami

„Pod Brzozami” kolejny raz przyłącza się do akji charytatywnej. 30 lipca 2015 organizujemy na naszym polu namiotowym akcję „Dzień Dawcy Szpiku w Ustroniu Morskim”. Każda osoba w wieku 18-55 lat będzie mogła w tym dniu zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Akcję organizujemy pod patronatem fundacji DKMS Polska.

plakat dkms

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 5,4 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (luty 2013).

W ciągu 24 lat szansę na życie chorym na raka krwi podarowało ponad 49 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit.
W ciągu 6 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 726 tysięcy potencjalnych Dawców.

logo dkms

Dlaczego DKMS? Jestem zarejestrowanym dawcą od wielu lat, ciągle nie znalazłam swojego genetycznego bliźniaka. I ciągle myślę o tym, co jeszcze mogę zrobić. Uważam, że pomoc drugiemu człowiekowi powinna być obowiązkiem każdego. Szczególnie, kiedy taka pomoc nic nie kosztuje. Świadomość tego, że gdzieś ktoś czeka na szpik i ma problem ze znaleziem dawcy kazała mi dążyć do tego, aby skłonić jak najwięcej osób do rejestracji.

11778068_10154062947477538_1445741097_n

Nie ma chyba lepszego miejsca niż moja praca. Ustronie Morskie jest miejscowością, do której przyjezdża co roku mnóstwo ludzi, przez samo nasze pole przewija się co roku około 500 osób. I każdy z nich może być potencjalnym Dawcą! Pomysł dojrzewał w mojej głowie parę miesięcy. Rozważyłam wszystkie za i przeciw, i kiedy byłam pewna, że dam radę, poszłam na rozmowę z naszym Prezesem. Nie musiałam Go wcale przekonywać, zgodził się i kazał działać. Potem poszło już szybko – mail do Fundacji i oczekiwanie na odzew. Kiedy dostałam wiadomość, że Fundacja DKMS zgadza się na organizację Dni Dawcy właśnie u nas – prawie pękałam z dumy i radości. Podpisałam umowę wolontariacką i zaczęłam działać. Nie chciałam, aby to wydarzenie było wydarzeniem tylko „brzozowym”, marzyło mi się, aby cała nasza Gmina wzięła w nim udział. A skoro Gmina, to i wizyta w urzędzie (czego prywatnie nie cierpię 😉 ). Minęło parę dni i dostałam wiadomość, która przekroczyła moje wszelkie plany i marzenia – wójt naszej Gminy, pan Jerzy Kołakowski zgodził się objąć honorowy patronat nad całą akcją!!!

logo ustronia morskiego

Nie ukrywam, że ta wiadomość dodała mi i skrzydeł i nadziei, że to naprawdę może się udać. Krótko potem dowiedziałam się, że nasza Biblioteka również zgadza się patronować tej akcji. Czego chcieć więcej? Dzięki instytucjom gminnym informacja o akcji dotrze do wielu osób, jeśli chociaż połowa z nich zarejestruje się w bazie DKMS uznam, że się spisałam.

11774550_1010001715697372_665034494_n

Strona Gminy Ustronie Morskie http://www.ustronie-morskie.pl/dzien-dawcy-szpiku-w-ustroniu-morskim,3148,l1.html 

Strona Informacji Turystycznej Ustronia Morskiego http://it2.ustronie-morskie.pl/dzien-dawcy-szpiku-w-ustroniu-morskim,649,l1.html

 

Co teraz? Plakaty przygotowane, od jutra czeka mnie długi spacer po Ustroniu aby były widoczne w jak największej ilości miejsc, utworzyłam również wydarzenie na Facebooku ( https://www.facebook.com/events/778978548887723/ )– dołączajcie, gorąco Was o to proszę! Marzę o tym, abyśmy w czwartek spotkali się wszyscy „Pod Brzozami” i pokazali, że tkwi w nas ogromna siła i chęć pomocy innym.

Czekam na Was!

 

Marta Tułnowska

11798543_10154062941387538_108482961_n

Jeszcze raz dziekuję panu wójtowi Jerzemu Kołakowskiemu, pracownikom informacji turystycznej w UM, pracownikom naszej Biblioteki i GOK-u. Dziękuję Jakubowi Grajkowi, że bez wahania zgodził się udostępnić miejsce na tę akcję i wszystkim pracownikom i przyjaciołom „Pod Brzozami”, którzy zostaną wolontariuszami i razem ze mną będą w tym dniu rejestrować potencjalnych dawców.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube