KARAWANING Z DZIECKIEM – KRÓTKI PORADNIK

Wakacje z dziećmi na polu kempingowym są doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Wbrew niektórym opiniom w taką podróż możecie zabrać dzieci w każdym wieku. Dlatego wybór odpowiedniego pola kempingowego odgrywa istotną rolę niezależnie od tego czy planujecie podróż kamperem czy przyczepą. Ważne jest, aby pole było otoczone zielenią, sanitariaty były zawsze czyste z dostęp do ciepłej wody, a dostęp do kuchni był nieograniczony czasowo i co najważniejsze, żeby kemping, który wybierzecie zapewniał atrakcje dla dzieci 😊. Kiedy już wybierzecie odpowiednie miejsce, ważne jest odpowiednie przygotowanie do podróży i pobytu.

Planowanie to podstawa

Im wcześniej rozpoczniecie planowanie tym sprawniej przebiegnie proces pakowania, podróż przebiegnie bez większych niespodzianek, a Wy będziecie mogli cieszyć się beztroską wypoczynku. Ważne jest, aby odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji, pozwoli Wam to zabukować najlepsze miejsce dla Waszej rodziny. Ponadto w trakcie planowania zwróćcie uwagę na następujące kwestie:
• Zapoznajcie się z ofertami kempingów przyjaznych dzieciom, które zapewnią atrakcje dla najmłodszych, takie jak place zabaw, boiska sportowe, czy też animacje. Dzięki nim twój urwis nie będzie się nudził, a wyjazd na długo zapadnie w jego pamięci.
• Rozważcie dłuższy pobyt na wybranym polu kempingowym. Dzieci lepiej adaptują się do nowych miejsc, jeśli mają na to wystarczająco dużo czasu. Pozwoli im to również zawarcie nowych przyjaźni z towarzyszami zabaw.
• Koniecznie pamiętajcie o nieodzownym elemencie udanego planu na kemping z dziećmi – zestawie zabaw i zajęć na deszczowy dzień. Do kampera lub przyczepy koniecznie zapakuj kolorowanki, kredki, pisaki oraz zestaw gier planszowych i karcianych.
• Wręcz obowiązkowo zróbcie listę rzeczy do spakowania na wyjazd z dziećmi. Pamiętaj przy tym, że na większości pól kempingowych w razie potrzeby skorzystasz z pralki i linek do suszenia, przez co możesz znacznie ograniczyć ilość rzeczy. Minimalistyczne podejście ułatwi nie tylko samo pakowanie, ale pozwoli też zmniejszyć wydatki na benzynę.
• Pamiętajcie, by zabrać kalosze i kurtki przeciwdeszczowe dla wszystkich członków rodziny. Dzięki temu żadne błoto czy plucha nie przeszkodzą wam w odkrywaniu uroków przyrody.
• Sprawdźcie, czy na polu kempingowym można wypożyczyć przydatne akcesoria dziecięce, takie jak krzesełko do karmienia czy wózek.
• Jeśli wybieracie się z niemowlęciem lub przedszkolakiem, przemyśl dokładnie kwestię wyposażenia kampera lub przyczepy w zabezpieczenia przed dziećmi. Zabierz ze sobą blokady do szafek i kontaktów, których używacie w domu. Zastanów się też koniecznie, jak bezpiecznie przechowacie urządzenia kuchenne i butle gazowe.

Przyczepa kempingowa czy kamper?

Wszystko zależy od Waszych potrzeb i możliwości. Zanim się zdecydujecie zróbcie rozpoznanie i zastanówcie się, która z opcji będzie Wam najbardziej odpowiadała.

Zalety podróżowania przyczepą kempingową

Przyczepa zapewni Waszej rodzinie większą elastyczność w trakcie podróży, chociażby ze względu na to, że w każdej chwili możecie odpiąć przyczepę i pojechać autem zwiedzać pobliskie atrakcje, podczas gdy Wasz domek na kółkach stoi bezpiecznie na polu.

Zalety podróżowania kamperem

Kamper zapewni Wam większą niezależność (możliwość biwakowania bez dostępu do prądu i węzła sanitarnego) oraz możliwość wydzielenia części sypialnej dla dzieci w alkowie nad kabiną kierowcy.

Zanim podejmiecie ostateczną decyzję

W trakcie podejmowania decyzji zwróćcie uwagę na kilka czynników, które zapewnią Wam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie podróżowania z dziećmi:
• Jeśli planujecie wynajem przyczepy lub kampera, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem.
• W przypadku kampera upewnij się czy Wasz fotelik samochodowy jest kompatybilny z siedzeniami pojazdu.
• Sprawdźcie układ części mieszkalnej. Dobrze byłoby, gdyby każdy członek rodziny miał swoje miejsce do spania.
• Upewnijcie, czy jest możliwość zamontowania barierki przy krawędzi łóżek, w których śpią dzieci, aby zapobiec wypadkom w nocy.

Jak umilić maluchom czas jazdy i pobyt na polu kempingowym?

Wielu z Was martwi się o to, jak najmłodsze dzieci zniosą trud długiej jazdy. W takim przypadku warto zrobić rozeznanie trasy pod kątem postojów. Zaopatrzcie się w czasoumilacze w postaci ulubionych gier i zabawek do samochodu.

Kiedy dotrzecie na miejsce koniecznie zapoznajcie się z regulaminem i zasadami obowiązującymi na polu kempingowym. Aby umilić i ułatwić sobie kempingowanie z dziećmi pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach:
• W trakcie rezerwacji poproście o miejsce postojowe w pobliżu placu zabaw. Wasz szkrab pobiegnie bawić się z innymi dziećmi, a Wy będzie mogli się zrelaksować, nie tracąc go z oka.
• Ze starszymi dziećmi ustalcie zasady korzystania ze wspólnej przestrzeni i podzielcie obowiązki. W ten sposób unikniecie niedomówień i drobnych sprzeczek.
• Nie rezygnujcie z ważnych rodzinnych rytuałów. Pozwoli to maluchom szybko i w miarę bezproblemowo zaadaptować się do nowych warunków.
• Pamiętajcie, aby nie zapomnieć o ulubionych zabawkach Waszych pociech, wybierzcie takie, które są łatwe w czyszczeniu. Książeczki z bajkami lub audiobooki również mogą się przydać.
• Pozwólcie dzieciom aktywnie uczestniczyć w planowaniu urlopu. Być może ich pomysły pomogą wam szybciej znaleźć złoty środek, a przy okazji rozwiną w nich zdolności organizacyjne i pasję podróżniczą.

Powyższy tekst powstał w oparciu o artykuł https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/jak-zaplanowac-kemping-dla-dzieci.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube