Perełką polskiego wybrzeża jest Ustronie Morskie – pełna uroku miejscowość nad Bałtykiem położona w woj. zachodniopomorskim, pomiędzy Kołobrzegiem, a Koszalinem, w odległości 475 km od Warszawy i zaledwie 300 km od Berlina. Woda tu cieszy się opinią najczystszej w Bałtyku, toteż Ustronie Morskie przyciąga spragnionych kąpieli morskich i słonecznych.

mapka ustronia

 

Okolice gminy cechuje swoisty mikroklimat: średnie nasłonecznienie należy tu do największych w Polsce. Przymioty Ustronia Morskiego doceniono już w XIX stuleciu. Wtedy to, na terenie ówczesnej Rejencji Koszalińskiej zaczęto tworzyć pierwsze zorganizowane letniska. Warunki pobytu pierwszych gości były wówczas dosyć skromne, ale gdy w 1899 roku Ustronie znalazło się na trasie linii kolejowej Koszalin – Kołobrzeg, nastąpił dynamiczny rozwój i powstawać zaczęły ośrodki wypoczynkowe z prawdziwego zdarzenia.

ustronie z gory

Dobra passa ustrońskiego kurortu trwa do dziś, a niemałą zasługę w tym mają tutejsi włodarze gminy oraz gościnni mieszkańcy. Ustronie rokrocznie przyciąga rzesze turystów, wczasowiczów i kuracjuszy, kusząc bogatą ofertą noclegową, rozwiniętą siecią gastronomii i rozmaitością życia kulturalnego, a nade wszystko piękną szeroką piaszczystą plażą i niezapomnianą atmosferą nadmorskiej krainy. Ustronie Morskie to obecnie rozwijająca się prężnie gmina turystyczna, gdzie można prawdziwie wypocząć, podreperować zdrowie czy po prostu spędzić mile czas, korzystając z rozmaitych form wypoczynku.

plaza w ustroniu morskim

Oprócz tradycyjnych kąpieli słonecznych i morskich, polecamy rozmaite sporty wodne i plażowe, przejażdżki piesze i rowerowe, jazdę konną, obiekty basenowe. Kuracjusze znajdą tu czyste powietrze bogate w jod i cząsteczki aerozolu morskiego oraz szeroką gamę zabiegów leczniczych oferowanych przez tutejsze ośrodki wypoczynkowe oraz ekskluzywne hotele SPA & WELLNESS. Są też kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne. Z agroturystyki słyną szczególnie miejscowości Rusowo, Kukinia i Kukinka. Tamtejsze gospodarstwa oferują swojską atmosferę wiejskich wakacji na łonie natury, tradycyjną polską kuchnię i wiele innych atrakcji. Serdeczność, gościnność i czas, jaki gospodarze poświęcają turystom sprawia, że taki wypoczynek jest niepowtarzalną formą spędzania czasu wolnego.

Kurort zaprasza przez cały rok. O każdej porze turysta znajdzie tu coś dla siebie.

ustronie morski

Niezwykle bogato prezentuje się oferta imprez kulturalno-rozrywkowych, z których gro odbywa się cyklicznie. Warto wymienić przy tej okazji takie imprezy jak:

»» Warsztaty Artystyczne Morka – Ustronie Morskie to stolica polskiej karykatury. Każdego roku w lipcu odbywają się tu Warsztaty Satyry, Karykatury i Dobrego Humory, w skrócie MOR – morze, KA – karykatura. Najwybitniejsi polscy karykaturzyści zostali uhonorowani przez władze gminy własnymi ławeczkami z uwiecznionymi w metalu rysunkami ich autorstwa.

»» Motolotniowy Piknik w Bagiczu – pokazy motolotniowe, w których bierze udział kilkanaście aeroklubów z Polski.

»» Ustronie pod Błękitną Flagą – pokazy ratownictwa morskiego połączone z przekazaniem Certyfikatu Jakości – Błękitnej Flagi kąpielisku ratowniczemu

Nadbrzeżna.

»» Eliminacje Mistrzostw Polski w Plażowej Piłce Siatkowej Mężczyzn.

»» Strongmeni w Ustroniu Morskim – zawody amatorów i profesjonalistów, festiwal siły, sprawności i urody – Wybory Miss Bikini.

»» Zjazd starych i zabytkowych samochodów dla miłośników motoryzacji.

»» Eliminacje do Mistrzostw Polski Ratowników WOPR.

»» Piknik Rodzinny w Sianożętach.

»» Święto Chleba w Skansenie Chleba – impreza rodzinna połączona z pokazem tradycyjnego wypieku, degustacją własnoręcznie wypieczonego chleba.

»» Imieniny najstarszego dębu w Polsce 800-letniego Bolesława – impreza plenerowa z wycieczką rowerową do najstarszego dębu.

»» Ustrońskie Lato Estradowe – koncerty i występy znanych grup kabaretowych, zespołów muzycznych i tanecznych w muszli koncertowej w parku nadmorskim.

siatkowa plazowa w ustroniu morskim

Atrakcją naszej gminy są szlaki turystyczne piesze i rowerowe oznakowane kolorami:

mapa gminy ustronie morskie

»» czerwony – międzynarodowy szlak pieszy prowadzący w dwóch kierunkach: Ustronie Morskie – Gąski, gdzie podziwiać można latarnię morską oraz Ustronie

Morskie – Kołobrzeg. Szlak przebiega pasem nadmorskim w Strefie Chronionego Krajobrazu.

»» błękitny – pieszy szlak do dwóch pomników przyrody – najstarszego dębu w Polsce 800-letniego Bolesława i jego młodszego brata-640-letniego Warcisława. Szlak prowadzi przez historyczny Las Kołobrzeski.

»» zielony – szlak rowerowy o długości 23 km prowadzący przez Ustronie, najstarsze miejscowości gminy – Kukinię i Rusowo, dalej przez Gwizd i Wieniotowo. Po drodze podziwiać można rzadkie obiekty architektury szachulcowej oraz jeden z najstarszych kościołów na Pomorzu – kościół p. w. Matki Bożej Różańcowej w Rusowie, jak również obfitujący w pomniki przyrody i rzadkie okazy drzew Park Podworski w Rusowie.

sciezka rowerowa

Ustronie Morskie to gmina piękna i przyjazna. Choć pełna atrakcji, to cicha i spokojna. Mimo iż leży na uboczu, to jednak blisko najważniejszych centrów regionu.

Naprawdę warto nas odwiedzić i przekonać się, że to idealne miejsce na wypoczynek.

Atutem naszej gminy są trzy mola spacerowe, jak również niezwykle malowniczy klif oraz szeroka piaszczysta plaża i nieskazitelnie czyste powietrze. Przybywający do Ustronia skorzystać mogą z wędkowania, przejażdżki ciuchcią do oddalonego 14 km Kołobrzegu czy spędzić mile czas na plaży, przystani rybackiej lub w którejś z licznych urokliwych kafejek i restauracji serwujących wyśmienite desery i kawy oraz dania ze świeżych ryb morskich i grilla.

zachod slonca w ustroniu morskim

Zachodniopomorskie miejscowości chętnie korzystają z pomocy Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka jest organizacją przyjazną dla wszystkich, którzy pragną realizować swoje marzenia i działać, aby poprawić standard życia swój i innych oraz rozwijać swój region. Stowarzyszenie KLGR opiera się na potencjale swoich członków i motywuje do realizacji wartościowych Celów.

Stowarzyszenie Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka powstało 11 września 2009 r. z inicjatywy grupy rybaków z Kołobrzegu.

Głównymi celami Stowarzyszenia jest m.in. zahamowanie zmniejszającego się znaczenia sektora rybackiego, rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze rybackim, poprawa jakości życia społeczności rybackich, utrzymanie dobrobytu gospodarczego i społecznego obszaru zależnego głównie od rybactwa, a także aktywizacja i integracja środowisk rybackich. Wszystkie te działania podejmowane są na terenie Miasta Kołobrzeg, Gminy Kołobrzeg, Gminy Ustronie Morskie, Gminy Siemyśl, położonych na terenie powiatu kołobrzeskiego.

Stowarzyszenie Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka jest organizatorem i współorganizatorem wielu plenerowych imprez cyklicznych m.in. Piknik Rodzinny Z rybą na Ty wraz z konkursem kulinarnym organizowany w okresie wakacyjnym, Święto z Rybą związane z czasem świąt Bożego Narodzenia, czy całoroczny konkurs fotograficznypt. Twoja przygoda z rybą, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony młodzieży jak i dorosłych.

 

Przydatne informacje:

 

CENTRUM SPORTOWO-REKREACYJNE HELIOS

ul. Polna 3, 78-111 Ustronie Morskie

tel. 94 351 50 95

gosir@ustronie-morskie.pl

www.gosir-ustronie-morskie.pl

 

KRYTA PŁYWALNIA:

BASEN SPORTOWY

»» wymiary 25×12,5 m

»» głębokość 1,2–1,8 m

BASEN SZKOLENIOWO-REKREACYJNY

»» wymiary 13,70×12,5–15,30 m

»» głębokość 0,9–1,25 m

W basenie tym są:

»» 2 torowa strefa nauki pływania

»» 2 gejzery powietrzne

»» 2 kaskady wodne z szeroką wylewką do masażu karku

»» 2 stacje masażu wodno-powietrznego

»» 4-stanowiskowa ławka z hydromasażem

»» schody podwodne w wydzielonych punktach

Niezależnie w strefie tej znajduje się zjeżdżalnia wodna (rura zamknięta) o długości około 45 m.

»» 3 wanny do hydromasażu

 

SAUNY

»» sucha

»» parowa

 

BOWLING

»» dwutorowa kręgielnia

KĄPIELISKO OTWARTE, ZEWNĘTRZNA WIELOFUNKCYJNA NIECKA BASENOWA

»» wymiary 25×24 m

»» głębokość 0,9–1,35 m

»» 4 tory pływackie

»» zjeżdżalnia wodna – 30 m

»» zjeżdżalnia płaszczyznowa 15 m

»» plaża trawiasta z wydzielonym placem zabaw dla dzieci

 

NA TERENIE OTWARTYM

»» korty tenisowe z nawierzchnią sztuczną

»» boisko do siatkówki plażowej

»» parking na 120 miejsc postojowych

 

ZESPÓŁ BOISK SPORTOWYCH ORLIK 2012

ul. Wojska Polskiego 8

78‒111 Ustronie Morskie

tel. 94 351 50 95

gosir@ustronie-morskie.pl

www.gosir-ustronie-morskie.pl

Opis obiektu:

W skład zespołu wchodzą:

»» boisko do piłki nożnej o wymiarach 30×62 m (nawierzchnia z trawy syntetycznej)

»» boisko wielofunkcyjne o wymiarach 32,5×19 m wykonane z nawierzchni poliuretanowej przeznaczonej do gier w koszykówkę, piłkę siatkową, tenisa ziemnego

»» zaplecze szatniowo-sanitarne

»» cały kompleks posiada sztuczne oświetlenie

 

URZĄD GMINY W USTRONIU MORSKIM

ul. Rolna 2

78-111 Ustronie Morskie

tel. +48 94 351 55 35

fax +48 94 351 55 97

www.ustronie-morskie.pl

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA

ul. Osiedlowa 2b

78-111 Ustronie Morskie

tel. +48 94 351 41 89

fax +48 94 351 55 97

W sezonie:

tel. +48 94 351 41 75

www.ustronie-morskie.pl

turystyka@ustronie-morskie.pl

punktit@ustronie-morskie.pl

 

Opracowano na podstawie katalogu bazy noclegowej i gastronomicznej Ustronia Morskiego na rok 2014/2015.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube