Jadąc nad Bałtyk uważaj na „obcinaczkę jąder”!

 

Jeżeli jedziesz nad Bałtyk i jesteś amatorem pływania na „waleta” lepiej się pilnuj – w morzu może grasować „obcinaczka jąder”. I nie jest to żart…

Pacu, zwana też „obcinaczką jąder”, to ryba z rodziny piraniowatych, która dorasta do 80 centymetrów i nawet 35 kilogramów wagi. Charakterystyczne jest uzębienie tej jakże miłej z nazwy rybki, ponieważ przypomina ono ludzką szczękę. Pacu z natury jest wegetarianinem żywiącym się orzechami i żerującym w pobliżu drzew, a występuje głównie w wodach Amazonki i Orinoko.

pacu

I to właśnie zamiłowanie tej rybki do orzechów jest przyczyną jej złej sławy. Według relacji medialnych pacu zdarzają się jednak pomyłki, szczególnie kiedy zbłądzi na pełne turystów kąpieliska. Stąd właśnie miał się wziąć przydomek ryby “obcinacz jąder” nadany rzekomo przez mieszkańców Papui-Nowej Gwinei.

W przyrodniczym programie telewizyjnym (wyprodukowanym 4 lata temu dla Animal Planet) prowadzący przytoczył pewną opowieść, według której w pobliskim jeziorze postanowili popływać rybacy. W wodzie zostali dotkliwie pogryzieni i kilka dni później zmarli z wykrwawienia. Przeprowadzono szczegółowe śledztwo które wykazało, że za pogryzienie odpowiedzialna jest pacu. Od tej pory ryba określana jest mianem “obcinacza jąder”.

W 2006 roku Associated Press, pisząc o wyłowieniu z jeziora Utah pacu, uspokajała, że nie ma powodów do obaw. Cytowała Scotta Rootha ze stanowego Wydziału ds. Zasobów Przyrody, który stwierdził, że dotąd nie odnotowano przypadków zaatakowania człowieka przez pacu.

W 2013 władze duńskie i szwedzkie wszczęły alarm po tym, jak „obcinaczkę jąder” w rejonie cieśniny Sund znaleźli rybacy. Egzotyczny przybysz odnalazł się również między innymi we Wrocławiu i Jelczu-Laskowicach. Jednak badacze nie mają wątpliwości, że występujące w Polsce i w Bałtyku ryby pacu to uciekinierzy z hodowli tego gatunku. Mimo że temperatura Bałtyku ciągle rośnie, to warunki naturalne nie pozwalają na przeżycie i rozmnażanie uciekinierowi z Amazonki. Powinniśmy być zatem spokojni o negatywny wpływ ryby pacu na liczbę urodzeń w Polsce…

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Youtube